Prosty przewodnik po winie burgundzkim


Chcesz mieć więcej zaufania do zakupu wina Burgundii? Dowiedz się, które regiony są lepsze dla Chardonnay vs Pinot Noir.

Przewodnik po regionach win Burgundii

Francuski region Burgundii (znany również jako „Burgundia”) może być niewielki, ale jego wpływ jest ogromny w świecie win. Złożoność Burgundii może rzucić strach w serce nawet wytrawnego winiarza, ale nie bój się – region musi być tak skomplikowany, jak chcesz.

Tak, jest domem dla niektórych z najdroższych win w znanym wszechświecie, ale są też wina smaczne i niedrogie.

Tylko fakty

Najprostszym sposobem jest zrozumienie, że tak naprawdę są tylko dwie odmiany winogron do zapamiętania:

Pinot Noir i Chardonnay

Oczywiście są też inne, takie jak Aligoté, Pinot Gris, Gamay i Sauvignon Blanc, ale głównym celem produkcji Burgundii jest Pinot Noir dla Bourgogne Rouge i Chardonnay dla Bourgogne Blanc.

Dla Burgundii (winiarza) region jest nie tylko pierwotnym domem tych winogron, ale także terroir („łza-wah”), który najlepiej wyraża ich charakter – elegancki, aromatyczny i złożony.

Gdzie dokładnie jest Burgundia?

Położona w środkowo-wschodniej części Francji Burgundia ma 5 głównych obszarów uprawy winorośli (nie licząc Beaujolais i Châtillonnais):

Chablis – „shab-lee”
Côte de Nuits – nocny stok
Côte de Beaune – stok Beaune
Côte Chalonnaise – stok Chalon
Mâconnais – region Mâcon

Côte de Nuits

„Słynny z Pinot Noir

Côte de Nuits (nazwane tak od drzew orzechowych) jest domem dla 24 winnic Grand Cru i jednych z najdroższych nieruchomości na świecie. Obszar zaczyna się na południe od Dijon, a kończy w wiosce Corgoloin. 80% produkowanych tu win to Pinot Noir, a pozostałe 20% to Chardonnay lub Rosé – specjalność Marsannay.

Winnice Grand Cru tworzą mozaikę na wschodnich zboczach zwróconych w kierunku doliny rzeki Saona, od wioski Gevery Chambertin, obok Morey St-Denis i na południe do Vougeot i Vosne Romanée. Większość jest niewielka i może mieć wielu właścicieli, ze względu na strukturę praw spadkowych po rewolucji francuskiej. Te słynne wyrażenia Pinot Noir mogą się starzeć przez dziesięciolecia – a zaoszczędzenie na nich może zająć tyle czasu, ponieważ ceny mogą z łatwością wzrosnąć do tysięcy dolarów!

Ale nie poddawaj się! Spróbuj niektórych win z Côte de Nuits Village z Fixin, Brochon, Premeaux, Comblanchien i Corgoloin. Wina Pinot Noir to przede wszystkim klasyczne pełne burgundowe nuty czarnej porzeczki, wiśni, świeżych czerwonych owoców oraz ziemistych grzybów i przypraw. Oferty w kategorii Premier Cru mogą być dobrym zakupem, a także idealne na specjalne okazje.

 

Zobacz przykłady realizacji

Jakość

Używamy 4-warstwowej naturalnej tekstury falistej do produkcji opakowań eco (naturalnie szare) i białych.
Pudełka kolorowe to 3 warstwowa tektura kaszerowana (oklejona) warstwą ozdobnego papieru.

Znakowanie to wycinanie (wersja czarna), grawerowanie w kolorowym papierze (wersja jasna) lub wycinanie po obrysie i podklejenie kolorowym wydrukiem CMYK (wersja kolorowa)

Zawsze możesz zapytać +48 662 070 168

Personalizacja

  • Istnieje możliwość wygrawerowania laserowo loga lub napisu na pudełku w dowolnym miejscu podanym przez Klienta.
  • Napis lub logo może być wycięty na wylot lub tylko „napisany” powierzchownie.
  • Logo lub napis (w krzywych, czyli np. plik Corel’a) powinien zostać dostarczony w pliku, na życzenie wykonujemy jeden egzemplarz pudełka z logiem lub napisem, po czym produkt prezentujemy Klientowi na zdjęciu.
  • Jest także możliwość personalizacji poprzez przyklejenie wygrawerowanej okrągłej zawieszki ze sklejki. Na zawieszce możemy wygrawerować logo, napis, dedykację, nazwę … itd – wybór wzoru zawieszki ustalany jest indywidualnie po zamówieniu.
Zawsze możesz zapytać +48 662 070 168

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s